autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

motocykle elektryczne
Motoryzacja

Jakie zalety mają motocykle elektryczne?

Auta o napędzie elektrycznym zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. Zapewniają bowiem pełny komfort prowadzenia i nie emitują żadnych, stanowiących zagrożenia dla zdrowia i środowiska naturalnego, spalin. Podobnie jest z jednośladami. Okazuje się, że motocykle elektryczne także mogą być w niedalekiej przyszłości produkowane na szeroką skalę ze względu na te oraz inne ciekawe zalety.

Przewaga motocykla elektrycznego nad spalinowym

Nie wszyscy miłośnicy jednośladów będą jednak zadowoleni z takich bezpiecznych i cichych motocykli. Dlaczego? Bo kochają dźwięki silnika, adrenalinę i zapach benzyny. Ale może poniżej opisane, dodatkowe plusy związane z zakupem tego pojazdu spowodują, że sceptycznie nastawione osoby, jednak zmienią swoje zdanie.

Fakt, że cena na obecną chwilę nie jest tak atrakcyjna jak w przypadku jednośladów spalinowych, lecz po zapoznaniu się z pewnymi przywilejami, okazuje się, że warto zainwestować w motocykl elektryczny. Po pierwsze można nim parkować w nietypowych miejscach, a sama jazda jest dużo tańsza i generuje sporo oszczędności (prąd nie kosztuje przecież tyle samo, co benzyna). Oczywiście to nie wszystkie zalety. Uniknie się korków, bo bez problemu wjedzie się na tak zwane buspasy. Nie odczuje się drgania w trakcie jazdy.

No i najważniejsze, czyli poruszanie się po strefie czystego transportu, utworzonej dzięki ustawie o elektromobilności z lutego 2018 roku. To powoduje, że każdy właściciel takiego dwukołowca przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w centrach dużych miast. Brzmi idealnie, prawda?

Polski motocykl elektryczny Falectra

Świetnym przykładem motocykla, który ma wyżej wspomniane zalety, jest rodzimy pojazd stworzony w dość nowatorski sposób. Chodzi o Falectrę, czyli pierwszy jednoślad elektryczny zaprojektowany i zbudowany w Polsce w roku 2019. Czym zaskakuje? Otóż został stworzony z poszczególnych elementów, które wydrukowano w drukarce 3D! Pojazd ten rozwija maksymalną prędkość 60 km/h, ale tyle wystarczy, aby zdążyć do pracy, nawet w godzinach szczytu albo zabrać w bezpieczną podróż swoją ukochaną partnerkę. Dwukołowiec jest bardzo wygodny i porusza się w takich obszarach, w których nie może pojawić się żaden samochód spalinowy.

Motocykle elektryczne – podsumowanie

Opisane plusy przemawiają na korzyść motocykli elektrycznych. Dlatego warto zdecydować się zakup. Tym bardziej, że już można zaobserwować znaczny wzrost publicznych stacji służących do ładowania pojazdów napędzanych elektrycznie (np. znajdują się one na parkingach i w innych podobnych miejscach). Co prawda uzupełnianie energii nadal w większości takich urządzeń trwa długo (do kilku godzin), a sam zasięg wynosi kilkadziesiąt kilometrów, ale ekonomia, ekologia, mała awaryjność i cicha praca sprawiają, że motocykle elektryczne są bardzo udanym wynalazkiem.