autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

praca zdalna umowa o pracę
Mężczyzna

Praca zdalna – umowa o pracę

W ostatnich miesiącach praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Wydaje się, że ten trend będzie się utrzymywał. Niektóre korporacje zapowiedziały już, że nie będzie powrotów do biura w takiej formie, jak przed pandemią.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna bez wątpienia ma swoje zalety. Wiele osób marzy o pracy zdalnej już na stałe. Home office oznacza brak kosztów dojazdu do pracy. Można samodzielnie zorganizować swoje stanowisko pracy. Nie trzeba przejmować się głośnym zachowaniem kolegi przy biurku obok, kiedy akurat trzeba przygotować ważny raport. Można ustawić w pokoju wybraną temperaturę, w razie potrzeby otworzyć lub zamknąć okno i nie przejmować się zdaniem innych ludzi. W biurze nie wszystkim podoba się klimatyzacja, niektórzy od klimatyzacji chorują i jest to realny problem w korporacjach. Dlatego też możliwość samodzielnego zorganizowania stanowiska pracy jest dla wielu ludzi kusząca.

Wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma jednak swoje wady. Oczywiście można sporo zaoszczędzić na dojazdach, a także na kanapkach kupowanych w drodze do pracy, jednak trzeba wziąć pod uwagę również kwestie związane z socjalizacją i wychodzeniem z domu. Pieniądze to przecież nie wszystko. Wiele osób po dłuższym czasie siedzenia w domu zaczyna się źle czuć psychicznie. Pojawiają się symptomy depresji. Zdecydowana większość osób potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, aby czuć się dobrze i żyć normalnie. To jest wada pracy zdalnej. Nie każdy potrafi też zmobilizować się do pracy z domu, kiedy wokół wiele rzeczy rozprasza – partner, dzieci, drugi komputer, telewizor, piękny widok za oknem. Niektórzy potrzebują wyjść do biura, aby wykonywać bardziej ambitne zadania.

Dojazdy do pracy

Dojazdy do pracy pochłaniają sporo pieniędzy i czasu. Dla niektórych osób jest to koronny argument, aby poszukać pracy z domu na stałe. Szczególnie jest to motywacja dla osób z małymi dziećmi, aby spędzać więcej czasu z rodziną. Niestety, w dużych miastach prawdziwym problemem są korki. Czasami można pokonywać kilkukilometrowy odcinek przez godzinę, niezależnie od tego, czy ktoś podróżuje samochodem, czy autobusem, a przecież nie każdy ma mieszkanie w idealnym miejscu, jeśli chodzi o dojazd do pracy. Praca zdalna umowa o pracę jest możliwa do osiągnięcia, a obecne regulacje prawne wydają się być łaskawe dla osób z takimi marzeniami. Warto więc rozejrzeć się za nową pracą albo negocjować z przełożonym, żeby pracować w wybrany sposób, który przynosi najwięcej satysfakcji. Taka praca daje szczęście i spełnienie.