Mycie samochodu to dla wielu pasjonatów motoryzacji prawdziwa przyjemność. Zwłaszcza, jeśli potem możemy obserwować efekty swojej pracy. Jednak niechciane zacieki mogą skutecznie zniweczyć efekt, dlatego wskazane jest odpowiednie suszenie samochodu po jego umyciu. Dzięki temu zyskamy pewność, że samochód będzie prezentował się doskonale, a efekty mycia staną się o wiele lepiej widoczne. Jak osuszyć auto po myciu? Mamy na to sprawdzone sposoby!
Mikrofibra do osuszania samochodu – jaką wybrać?
Jak osuszyć auto po myciu? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście ścierka z mikrofibry. Nie bez przyczyny – to bardzo chłonny i odpowiednio miękki materiał, który skutecznie zbiera wodę z powierzchni lakieru. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej ścierki z mikrofibry do osuszania samochodu?
- Lepiej wybierać większe ścierki, np. w rozmiarze 60 × 60 lub 60 × 90 cm. Większa powierzchnia sprawi, że rzadziej będzie konieczne wykręcanie lub zmiana ściereczki. Dodatkowo łatwiej o szybsze wytarcie większej powierzchni lakieru.
- Gramatura ścierki powinna zamykać się w przedziale 400–1100 g. To wyższa gramatura od tych, które najczęściej stosowane są przy domowych ściereczkach, ale również dzięki temu rzadziej będzie konieczne wykręcanie i suszenie ścierki, zanim ponownie jej użyjemy.
Jaka mikrofibra do jakich elementów?
Co ciekawe, ścierki z mikrofibry mogą być używane jako uniwersalne produkty, jednak lepiej, jeśli dopasujemy określony splot ścierki do konkretnych elementów na samochodzie. W tym przypadku warto pamiętać, że:
- Mikrowłókno waflowe doskonale sprawdzi się do osuszania zarówno karoserii, jak i szyb (o nich nie powinniśmy zapominać po myciu samochodu).
- Mikrofibra o splocie pionowym z satynowym obszyciem idealnie sprawdzi się do prac przy lakierze. Wynika to z faktu, że jest lekka i przesuwa się delikatnie po lakierze, a to znacząco ogranicza ryzyko jego porysowania.
- Mikrofibra o splocie zamkniętym doskonale nadaje się do rozprowadzania po lakierze określonego produktu, a następnie jego dotarcia. Jeśli zatem planujesz nakładanie powłoki woskowej po myciu – ta ściereczka jest właśnie dla Ciebie.
- Mikrofibra o klasycznym splocie pionowym to dobry produkt do zwykłego osuszania lakieru. Skutecznie zbiera wodę i nie rysuje jego powierzchni.
Jak korzystać z mikrofibry przy suszeniu auta?
Wiele osób korzystających z mikrofibry popełnia błąd przy osuszaniu lakieru. Niezwykle ważne jest bowiem to, by przy unikać ruchów ręcznikiem po lakierze. Może to bowiem spowodować mikroskopijne zarysowania lakieru. Jeśli jednak jedynie przykładamy ścierkę do zamoczonych elementów i w ten sposób zbieramy z nich wodę – suszenie jest w pełni bezpieczne dla powłoki lakierniczej.
Oczywiście tego rodzaju zarysowań nie będzie widać po kilku myciach. Jeśli jednak w ten sposób suszymy auto przez całe lata – w końcu mikrouszkodzenia na lakierze staną się widoczne.
Suszenie samochodu woskiem na mokro
Mało znanym sposobem suszenia samochodów jest suszenie woskiem na mokro. Jak osuszyć samochód po myciu z wykorzystaniem takiego preparatu? Rozprowadzenie środka z pomocą aplikatora sprawi, że krople zostaną rozbite na dużo mniejsze, a powierzchnia lakieru stanie się gładka i śliska, dzięki czemu ich znaczna część spłynie sama. Te z nich, które zostaną na lakierze, można bez obaw zdjąć za pomocą ścierki z satynowym obszyciem.
Dzięki temu powierzchnia lakieru będzie nie tylko sucha, ale dodatkowo skorzysta z właściwości wosku, który wpływa na nią bardzo dobrze. Jeśli zatem zależy Ci, by efekty Twojej pracy były widoczne bardziej i utrzymywały się przez dłuższy czas – tego rodzaju preparat jest właśnie dla Ciebie.
Jak zadbać o szyby w trakcie suszenia samochodu?
Ostatnią kwestią jest suszenie szyb. Za pomocą płynu największy brud warto zebrać sztywnym ręcznikiem papierowym. Następnie można przejść do etapu, od którego można zacząć w przypadku mniej brudnych szyb – suszenia mikrofibrą waflową. Po tym etapie pracy samochód będzie wyglądał świeżo, a efekt utrzyma się dłużej.
Szukasz kosmetyków samochodowych i akcesoriów, które ułatwią Ci dbanie o lakier i wnętrze samochodu? Znajdziesz je w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl. Więcej porad, jak dbać o swoje cztery kółka, czeka natomiast na blogu motoryzacyjnym nocar.pl.
Źródło zdjęć: shutterstock.com, nocar.pl