Kradzież samochodu niesie za sobą kilka niemiłych konsekwencji, które właściciel odczuwa jeszcze długo po incydencie. W poniższym wpisie omówimy co czeka na kierowcę, któremu skradziono samochód oraz jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą. Zapraszamy do lektury!
Strata samochodu to strata czasu
Wyobraź sobie, że wstajesz rano, szykujesz się do pracy, a wychodząc nie widzisz, żeby auto było zaparkowane tam, gdzie je zostawiłeś. Początkowa reakcja to lekki szok i gorączkowe przypominanie sobie, czy na pewno je tam parkowałeś. Potem pojawiają się myśli, że może członek rodziny lub inna osoba z dostępem do samochodu go przeparkowała. Ostatnią myślą jest kradzież i niestety często, to ta właściwa.
Po uświadomieniu sobie, że doszło do przestępstwa w pierwszym odruchu dzwonisz na policję. Po wstępnym wywiadzie przeprowadzonym przez dyspozytora, pozostaje Ci czekać na patrol policji, który zada dodatkowe pytania oraz dokona oględzin miejsca kradzieży. Następnie musisz udać się na komisariat, gdzie oficjalnie zostanie przyjęte zgłoszenie kradzieży.
Kolejny krok to zgłoszenie kradzieży u ubezpieczyciela. Nawet jeśli nie masz opłaconego AC nadal warto zgłosić ten fakt – jeśli samochód weźmie udział w wypadku drogowym unikniesz długiej procedury wyjaśniania, że w jego trakcie nie ponosiłeś odpowiedzialności za samochód. Ostatni krok to powiadomienie wydziału komunikacji o utracie samochodu oraz zawieszenie wpłat na OC. Właściciel ma na to 30 dni, jednak warto poczekać tydzień lub dwa, w razie odnalezienia auta.
Ta cała długa procedura to w najlepszym wypadku 2 dni, na które musisz wziąć urlop, aby dopełnić wszystkich formalności. Czy dwa dni cennego urlopu, który możesz poświęcić na wypoczynek lub cokolwiek innego nie są warte nieco więcej? Zdecydowanie tak. Strata auta wiąże się nie tylko z czasem poświęconym na samo zgłoszenie kradzieży. Warto dodać, że tracisz cenny środek transportu, który znacznie skracał przemieszczanie się z punktu A do punktu B. O ile Twoje ubezpieczenie nie oferuje samochodu zastępczego, jesteś skazany na komunikację miejską. Czasy dojazdów nie tylko się wydłużają, ale także całe procedury różnych rzeczy się wydłużają – od zrobienia zakupów, po odbieranie dzieci z placówek.
Razem z samochodem tracisz masę pieniędzy
Czas jest bardzo cennym środkiem, jednak równie ważne są pieniądze, które przepadają wraz z samochodem. Wartość auta, niezależnie od tego czy opiewa na kilka czy kilkaset tysięcy (a warto dodać, że najchętniej kradzione są dość nowe, najwyżej 5-letnie auta) to duży kapitał. Jeśli służy nam na co dzień, inwestycja zdecydowanie się zwraca. Natomiast jeśli przepada właściciel pozostaje z dużą dziurą w budżecie.
Warto wspomnieć również o kradzieży aut leasingowych – tutaj sprawa dodatkowo się komplikuje. W przypadku kradzieży takiego pojazdu, całą odpowiedzialność ponosi leasingobiorca. Firma leasingowa może wymagać natychmiastowego spłacenia wszystkich należności do końca trwania leasingu. Oczywiście jeśli samochód posiadał ubezpieczenie AC, to ono pokrywa tę kwotę, jednak w tym wypadku to nie kierowca się o nie stara, a firma leasingowa. Jednak jeśli odszkodowanie nie pokryje w całości należności, kierowca nadal jest zobowiązany ją uregulować.
Kradzież samochodu to obniżenie jakości życia
Wreszcie, choć wydaje się to zdecydowanie mniej ważne niż czas i pieniądze, kradzież samochodu wiąże się z utratą bezpieczeństwa i poczucia stabilności. Nawet jeśli po jakimś czasie odzyskasz samochód, już zawsze będziesz mieć w pamięci, że może zostać skradzione. Ostrożność jest dobrą cechą, jednak przesadna może być męcząca i zbędna. Duże natężenie stresu negatywnie przekłada się także na zdrowie, a to z kolei na jakość życia.
Wniosek jest prosty – aby uniknąć każdej z powyższych strat, należy wyposażyć samochód w zabezpieczenie antykradzieżowe, które skutecznie je ochroni. Jakie?
Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
Jednym z najlepszych rozwiązań, które obecnie znajdują się na rynku jest system radiowej lokalizacji pojazdów po kradzieży IKOL SVR. Jego skuteczność jest poparta latami doświadczenia w odzyskiwaniu samochodów, wieloletnią współpracą z policją oraz setkami tysięcy zabezpieczonych aut. Jak to działa?
W samochodzie montuje się lokalizator radiowy, który znajduje się w stanie uśpienia. W momencie zgłoszenia kradzieży zostaje on uruchomiony, a następnie jest namierzany przez ekipę poszukiwawczą IKOL. Złodziej nie ma możliwości jego dezaktywacji, ponieważ urządzenie zostaje ukryte w samochodzie – nawet właściciel nie wie, gdzie się znajduje. Nie może go także zagłuszyć, jak w przypadku GPS, ponieważ sygnał radiowy jest odporny na to działanie. Skuteczność systemu radiowej lokalizacji wynosi 98% – dużo większa od blokad mechanicznych czy innych form udaremnienia kradzieży.
Rozwiązania od IKOL są dostępne na rynku od wielu lat i zaufało im już kilkadziesiąt tysięcy kierowców – bądź jednym z nich i skutecznie zabezpiecz swój samochód na wypadek kradzieży!
Materiał zewnętrzny