autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

transport palety
Transport

Transport palety wszystko co trzeba wiedzieć

Trudno wyobrazić sobie transport drobnicowy lub wielkogabarytowy bez użycia palet. Wykorzystywane są one w logistyce i spedycji od wielu lat. Jest to prosty, niezawodny i bezpieczny sposób na przewożenie materiałów w magazynach oraz do odbiorców.

Jakie palety stosuje się w logistyce?

Najczęściej materiały transportuje się na paletach składających się z co najmniej 78 gwoździ, które ułożone są w konkretnym szyku. Paleta taka waży od 20 do 25 kg. Zbudowana jest ona z suchego drewna, na centralnej nodze znajduje się kod producenta.

Jak ułożyć palety w transporcie?

Aby transport palety był bezpieczny należy poprawnie ułożyć na niej paczki. Ciężar paczek rozłożyć trzeba równomiernie na każdej palecie. Na spodzie palety znaleźć powinny się najcięższe przesyłki wówczas unikniemy zgniecenia lżejszych paczek. Paczki nie mogą wystawać poza obrys palety i muszą być ułożone tak, by zmieściły się na niej idealnie. Najlepiej paczki układać tak, by środek ich ciężkości był środkiem ciężkości palety. Wysokość ułożonych paczek razem z paletą nie może przekroczyć 180 cm, czasem jednak paczki można układać tylko na wysokości 120 cm.
Łatwo jest ułożyć stabilną paletę gdy przesyłki są całkowicie wypełnione. Ciężej jest kiedy część pudełek nie będzie całkowicie wypełniona. Wtedy należy cała konstrukcję dopełnić folią lub wypełniaczem. Każde z opakowań paczki musi być solidne i w dobrym stanie.

Jak zabezpieczyć przesyłki na paletach?

Ładunek na palecie owinąć należy folią stretch, której początek zawiązać trzeba na słupku i całość spiąć taśmą, która musi przylegać do ładunku, ale nie może go zgniatać. Warstwy paczek przekładać można tekturą lub drewnianymi blatami.

Jak przebiega transport palety?

Transport palety można zgłosić w bezpłatnym ogłoszeniu, w którym umieścić należy opis ładunku, dokładne miejsce jego odbioru oraz dostawy, a także dodać zdjęcia i ustalić budżet. Na takie ogłoszenie odpowiadają firmy które przewożą przesyłki paletowe.

Co można wysłać na palecie?

Przesyłki paletowe wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa i osoby prywatne. Na paletach przewozić można produkty o masie większej niż 31 kg. Towary nadające się do przesyłek paletowych to:
– różnego rodzaju maszyny,
– sprzęt ogrodniczy,
– materiały budowlane,
– sprzęt RTV i AGD,
– meble,
– akcesoria gospodarstwa domowego,
– instrumenty muzyczne,
– sprzęty i urządzenia przemysłowe.
Na jednej palecie umieścić można wiele paczek co pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz miejsce w aucie transportującym.