autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

holowanie na autostradzie
Transport

Czy holowanie na autostradzie jest dozwolone?

Często zdarza się, że do awarii pojazdu samochodowego dochodzi na autostradzie. Wówczas to wielu kierowców znajduje się w bardzo kłopotliwej sytuacji, bowiem nie wie jak usunąć zepsuty pojazd. Czy holowanie na autostradzie jest zgodne z przepisami ruchu drogowego? 

Przepisy a holowanie samochodu na autostradzie

Zasady holowania pojazdów samochodowych na autostradzie są dokładnie określone w ustawie o ruchu drogowym. Zgodnie z artykułem 31 ust. 2 pkt 2 zabronione jest holowania na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez samochody specjalnie przeznaczone do holowania. Holowanie może odbyć się tylko i wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

W związku z tym tradycyjne holowanie wykonywane przez kierowców dwóch samochodów nie posiadających odpowiednich uprawnień oraz bez użycia pojazdu przeznaczonego do holowania jest niedozwolone.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podczas holowania samochodu osiągana prędkość nie powinna wynosić więcej niż 60 kilometrów na godzinę. Warto wiedzieć o tym, że maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 kilometrów na godzinę. Przy tak dużej prędkości pozostałych uczestników ruchu drogowego nie trudno jest o wypadek, jaki może spowodować niewłaściwe holowanie samochodu.

Co zrobić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Dla wielu niedoświadczonych kierowców awaria samochodu na autostradzie jest bardzo kłopotliwa. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej lub obsługi autostrady. W tym celu należy czym prędzej zadzwonić pod numer alarmowy 112. DO czasu przyjazdu pomocy kierowca i pasażerowie powinni założyć kamizelki odblaskowe. Jeśli jest to możliwe to należy zjechać samochodem na pas awaryjny, bowiem wówczas można w skuteczny sposób uniknąć ryzyka uderzenia auta przez inny pojazd znajdujący się w ruchu.

Ważne jest również to, aby kierowca włączył światła awaryjne oraz umieścił trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od awaryjnego pojazdu.

W obowiązującym prawie drogowym brakuje szczegółowych przepisów informujących jasno na to, czy kierowca powinien zostać w samochodzie, czy też powinien z niego wysiąść. Warto pamiętać o tym, że w zepsuty samochód może wjechać inne auto, dlatego zalecane jest opuszczenie popsutego pojazdu. Na pomoc drogową powinno oczekiwać się poza barierkami autostrady.

Każdy kierowca powinien być świadomy tego, że niewłaściwe holowanie samochodu na autostradzie jest karalne. Za niedostosowanie się do zakazu holowania drugiego pojazdu na autostradzie grozi mandat w wysokości 250 złotych.