autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

spedycja międzynarodowa
Logistyka

Czym jest i na czym polega spedycja międzynarodowa?

Spedycja międzynarodowa zajmuje się organizowaniem translokacji dóbr materialnych. Dziedzina ta ma za zdanie planować i zarządzać swoimi działaniami, aby szybko i bezpiecznie transportować przesyłki z jednego do drugiego punktu.
Spedycja zajmuje się przechowywaniem i tworzeniem dokumentów związanych z towarem oraz zleceniem załadunku i przeładunku. Do zadań spedycji zalicza się również ubezpieczenie towaru, odprawy celne oraz sprawdzenie zawartości przesyłki u odbiorcy po jej dostarczeniu.

Na czym polega spedycja?

Spedycja jest złożonym i skomplikowanym procesem. Spedytorzy muszą być profesjonalistami zaangażowanymi w swoje zadania. Poszczególne etapy spedycyjne należy zgrać ze sobą w czasie i dopracować w każdym calu.
Wielkogabarytowe towary nadać można drogą morską lub lądową. Spedytor musisz śledzić trasę przewozu, aby zamówienie w bezpieczny sposób trafiło do odbiorcy. Spedycja wymaga stałego kontaktu ze środkiem transportującym przesyłkę, dlatego kierowcy kontaktują się z bazą za pomocą telefonów komórkowych oraz sygnału GPS.

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba fizyczna lub prawna zajmująca się organizacją transportu dóbr materialnych oraz czynnościami bezpośrednio związanymi z przeładunkiem, magazynowaniem, pakowaniem oraz ubezpieczeniem i dystrybucją przesyłki. Spedytor za świadczone usługi pobiera odpowiednią opłatę od zleceniodawcy i działa we własnym imieniu.
Głównym zadaniem spedytora jest minimalizacja kosztów transportu oraz ubezpieczenie określonej przesyłki na podstawie pisemnego polecenia. W poleceniu tym znajduje się wartość przesyłki oraz ryzyko od jakiego towar ma być ubezpieczony. Jeśli przesyłka zostanie zniszczona lub zaginie odpowiedzialność za to ponosi spedytor.

Obsługa z zakresu transportu i spedycji – czym jest?

Zakres działań firm spedycyjnych jest szeroki i zróżnicowany ze względu na różne wymagania klientów. Firmy specjalizują się w organizacji i transporcie towarów od dostawcy do odbiorcy. Transport przesyłki rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniego przewoźnika. Następnym krokiem jest dopełnienie formalności i sporządzenie odpowiednich dokumentów.

Aspekty spedycji międzynarodowej

Transport międzynarodowy związany jest z dużą ilością pracy papierkowej, która obejmuje dbałość o wszelkiego rodzaju dokumenty.
Spedycja międzynarodowa opiera się na organizowaniu przewozu ładunków poza granicami kraju ojczystego. W celu tym przedsiębiorstwa muszą dobrać odpowiedni środek transportu dla towaru, sporządzić umowę oraz odebrać i przygotować towar do transportu. Firmy spedycyjne kontrolują podróż paczki oraz sprawność poszczególnych procesów.