autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

numer VIN
Mężczyzna

Czy numer VIN może być zmieniony?

Przy zakupie auta używanego numer VIN jest kluczowy. Może nam wiele powiedzieć o danym modelu. Zwykle to właśnie on odkrywa przed nami, że coś było ukrywane lub samochód ma nieciekawą historię. Od pewnego czasu jednak zaczęto zastanawiać się nad tym, czy numer VIN może być zmieniony? Jeśli tak jest, to rynek samochodów z drugiej ręki mocno na tym ucierpi. Sprawdźmy więc!

Numer VIN – co to tak właściwie jest?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest numer VIN. Skrót pochodzi od angielskich słów: Vehicle Identification Number. Jest to unikatowy numer nadawany wszystkim pojazdom na drogach. Mają go nie tylko samochody osobowe. Każdy pojazd musi mieć numer VIN, a więc także motocykl, motorower, ciężarówka czy autobus. 

Numer VIN składa się z 17 znaków. Czy pierwsze oznaczają kraj pochodzenia pojazdu oraz producenta. Kolejne 6 znaków to oznakowanie ustalone przez daną markę pojazdów. Producent sam ustala występujące tu znaki. Ostatnie 8 znaków to unikatowe oznakowanie dla konkretnego pojazdu. Dodatkowo z tych oznaczeń można dowiedzieć się, jaki jest typ silnika, napęd czy wyposażenie. 

Gdzie umieszczony jest numer VIN?

Jak widać, numer VIN może pomóc nam w sprawdzeniu wszelkich danych o samochodzie czy innym pojeździe. Dlatego też warto wiedzieć, gdzie można go znaleźć i gdzie go później sprawdzić. Tak więc numer VIN w samochodach jest umieszczany w kilku miejscach. Przede wszystkim znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym. Kolejne miejsca to podszybie auta oraz nadwozie. W zależności od producenta można znaleźć numer VIN także na klapie bagażnika, przy przednim siedzeniu pasażera czy też w zawiasach przednich drzwi. Dobrze, a teraz gdzie sprawdzić numer VIN? Rozczytanie kodu jest możliwe przez specjalny program. Znajdziemy go na stronie internetowej https://bestvin.pl/

Czy numer VIN da się zmienić?

Przy zakupie auta używanego chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście jest z nim wszystko w porządku. Nieuczciwi handlarze starają się nie raz ukryć wiele mankamentów pojazdu. Z pewnością więc zastanawiasz się, czy numer VIN także może być zmieniony i podrobiony. Na szczęście kod ten jest tak skonstruowany, że nie da się na nim oszukać. Przede wszystkim, 9 znak w numerze VIN to znak kontrolny. Specjalny algorytm pozwala sprawdzić na podstawie tego jednego znaku, czy pozostała część nie była zmieniana. Tak więc oszustwo od razu wyjdzie na jaw. 

Warto wiedzieć, że zdarzają się numery VIN, które zawierają 12 znaków. Czy powinno nas to niepokoić? Nie, jeśli właściciel zmienił go z powodu uszkodzenia poprzedniego oznaczenia. Zgodnie z prawem, jeśli naniesiony na pojazd numer VIN jest niemożliwy do rozczytania, to należy go wymienić. Wtedy zostaje nadany 12-znakowy numer. 

Numer VIN jest bardzo użyteczny i nie raz odkrywa wszelkie tajemnice na temat pojazdu. Warto więc zawsze go sprawdzać. Nie pomijajmy tego kroku, szczególnie przy zakupie droższego aut!