autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

Volkswagen Garbus
Motoryzacja

Krótka historia Volkswagena Garbusa

Wśród wszystkich samochodów retro trudno znaleźć model, który budziłby równie dużo emocji co Volkswagen Garbus. Tym modelem jeździli m.in. John Lennon, Paul Newman i Walt Disney. Pomimo upływu lat, stary dobry Garbus nie stracił nic ze swojego uroku. Przeczytaj, jak przedstawia się jego historia i gdzie warto szukać części do zabytkowych aut.

Kiedy powstał VW Beetle?

Volkswagen Garbus (zwany też VW Beetle lub VW Typ 1) powstał jeszcze przed drugą wojną światową. Za projekt techniczny odpowiedzialny był sam Ferdinand Porsche, założyciel legendarnej marki produkującej samochody sportowe.

Projekt Garbusa powstał na zamówienie Adolfa Hitlera. Przywódca Trzeciej Rzeszy zażyczył sobie samochodu, który byłby niedrogi i dynamiczny, idealny na wycieczki za miasto dla niemieckich rodzin. Konstruktor – wzorując się na czeskiej Tatrze – stworzył w 1935 r. 2-drzwiowy fastback sedan (w późniejszym okresie pojawiła się także wersja kabriolet). Pojazd był przystosowany do przewozu 4 osób.

Napęd Garbusa zapewniał benzynowy silnik B4 (tzw. Boxer) o pojemności od 1131 do 1584 cm3 i mocy wahającej się od 19 do 40 kW.

Czy Volkswagen Garbus był popularny?

Po kapitulacji Niemiec fabryki Volkswagena mocno podupadły. Za odrodzenie koncernu odpowiada Wielka Brytania. Przejęła ona kontrolę nad głównym zakładem i bardzo szybko dostrzegła potencjał w niemieckim przemyśle samochodowym, który początkowo dostarczał rozwiązania na potrzeby armii.

Koniec lat. 40. XX wieku to rozkwit i stopniowe umacnianie potęgi Garbusa. W ciągu zaledwie 10 lat liczba wyprodukowanych egzemplarzy przekroczyła milion. Samochód cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Europie, lecz także w Australii, Brazylii, Meksyku i Południowej Afryce.

Ostatecznie całkowita produkcja Beetle’a wyniosła ponad 21,5 miliona egzemplarzy. To ogromny sukces na globalną skalę!

Gdzie znajdziesz dzisiaj części do Volkswagena Garbusa?

Wielu miłośników klasycznej motoryzacji do dziś ma ogromny sentyment do Garbusa. Świadczą o tym liczne kluby wielbicieli klasyków niemieckiej marki oraz zjazdy, zloty i spotkania. Wśród najbardziej znanych polskich wydarzeń warto wymienić przede wszystkim „Garbojamę” i „Zlot Miłośników VW Garbusa & Co”, które przyciągają fanów motoryzacji z całego świata.

Jeżeli i Ty masz w sobie żyłkę kolekcjonera, mechanika, lub po prostu lubisz stare samochody, z pewnością wiesz, że utrzymanie oldtimera w dobrym stanie wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim wymaga to wiedzy i doświadczenia. Co zrobić, kiedy Twój Volkswagen Garbus potrzebuje pomocy?

Znalezienie dobrego mechanika to dopiero połowa sukcesu. Musisz jeszcze wiedzieć, skąd brać oryginalne części. Na szczęście w sklepie garbus.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz:

  • elementy układu wydechowego, jezdnego i paliwowego,
  • elektrykę,
  • hamulce,
  • części blacharskie.

Możesz nawet liczyć na uszczelki, anteny i ozdoby karoserii, które były produkowane w latach świetności Beetle’a. Zapomnij o odwiedzaniu lokalnych giełd samochodowych i polowaniu na wymarzone części przez długie miesiące!

Bądź spokojny o swój ukochany samochód. Sklep Garbus jest prowadzony przez osoby, dla których motoryzacja retro to prawdziwa pasja!