autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

Jakie są typu olejów
Motoryzacja

Jakie są typu olejów?

Praktycznie każdy kierowca wie, że należy regularnie wymieniać olej silnikowy. Jest to niezbędne dla prawidłowego działania elementów silnika, a do tego jest to jeden z czynników, który znacząco wpływa na trwałość jednostki napędowej. Wielu użytkowników samochodów nie wie, że olej 5w30 znacząco różni się od produktu oznaczonego jako 15w50. Sprawdź, co należy wiedzieć o oleju silnikowym i dlaczego należy go regularnie wymieniać.

Jeżeli chodzi o podział olejów silnikowych, to dzielimy je na oleje:

  • syntetyczne
  • półsyntetyczne
  • mineralne

Każdy z rodzajów ma swoje zastosowania. Jeżeli chodzi o oleje syntetyczne, to charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i mają niską lepkość, co sprawia, że doskonale chronią silniki w niskich temperaturach. Przykładowym produktem będą oleje 5W30.

Oleje półsyntetyczne to mieszanka produktów w pełni syntetycznych oraz mineralnych. Posiadają właściwości zbliżone do produktów w pełni syntetycznych, jednak są tańsze. Na dłuższą metę zalecane są jednak do samochodów z wyższym przebiegiem.

Oleje mineralne cechują się znacznie większą lepkością niż produkty syntetyczne, powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej. Mogą zawierać w związku siarki oraz węglowodory i tworzyć w silniku nagar.

Innym wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest klasa lepkości oleju. Jest to jeden z najbardziej znanych wskaźników przy olejach i są to 2 cyfry rozdzielone literą „W”. Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między olejami np 05w30, a 20w50. Pierwsza z liczb wskazuje na przystosowanie oleju pracy w niskiej temperaturze, natomiast wskaźnik po literze „w” oznacza przystosowanie oleju do pracy w wysokiej temperaturze. Olej 5w30 będzie zapewniał bezproblemowy rozruch już od -30 stopni Celsjusza, gdzie produkt 20w50 będzie zapewniał start w temperaturach -15.

Dlaczego należy wymieniać olej w samochodzie

Wybierając olej kieruj się wskazaniami producenta, jednak nie tylko rodzaj oleju ma znaczenie (np. olej 5w30), ale również interwały jego wymiany. Obecnie producenci zalecają wymianę nawet co 30 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Pomimo tego, wiele osób zaleca, aby wymieniać olej co około 15 tysięcy kilometrów, jednak nie rzadziej niż raz w roku.

Warto częściej wymieniać olej, gdyż stosowanie podejścia „long life” – czyli wymiany oleju w zdecydowanie większych interwałach może powodować poważne uszkodzenia silnika. W przypadku niektórych silników nie wytrzymywały panewki główne, które potrafiły ulec awarii już po około 100 tysiącach kilometrów.