autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

monitorowanie pracy zdalnej
Mężczyzna

Jak powinno wyglądać monitorowanie pracy zdalnej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z punktu widzenia pracodawców zdecydowanie największym wyzwaniem jest monitorowanie pracy zdalnej swoich pracowników. Właściciele firm bardzo często uważają, że dużym minusem tej formy współpracy jest brak możliwości jakiejkolwiek kontroli. Istnieją jednak efektywne metody umożliwiające uzyskanie pełnego nadzoru nad aktywnością pracowników na komputerach firmowych.

Programy do mierzenia czasu

Należy mieć świadomość, że nadzór nad pracownikami może zagwarantować specjalne oprogramowanie. Wybór jest obecnie zdecydowanie większy niż mogłoby się wydawać. Można bowiem skorzystać z płatnych aplikacji o rozbudowanych funkcjach oraz darmowych wersji.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niektóre programy przeznaczone do mierzenia czasu pracy są kompatybilne z programami służącymi do monitorowania stopnia realizacji zadań. Rekomendowane jest zatem bardzo poważne rozważenie zakupu kompletnego pakietu oprogramowania. Następnie zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą zainstalować je na swoich komputerach.

Programy do zapisywania efektów dziennej pracy

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się także programy, w których pracownicy mają możliwość zapisywania efektów dziennej pracy w formie załączonych notatek, raportów czy plików. Wspomniany system doskonale zda egzamin wtedy, gdy wynik działań będzie bardziej istotny niż czas pracy.

Kontakt telefoniczny i dzienne raporty

Rekomendowane jest bardzo poważne zastanowienie się czy przedsiębiorcy będą potrzebowali ścisłego monitoringu pracy, która będzie wykonywana przez ich pracowników. Należy mieć świadomość, że bardzo często w zupełności powinien wystarczyć program przeznaczony do weryfikowania zrealizowanych projektów. Oczywiście będzie on połączony z dziennym raportowanem wykonywanej pracy, a także pozostawaniem w kontakcie telefonicznym w ustalonych wcześniej godzinach.

Jasne zasady raportowania i kontroli

W celu uniknięcia odpowiedzialności za naruszenie prywatności pracowników w trakcie wykonywania przez nich pracy zdalnej rekomendowane jest bardzo dokładne ustalenie jasnych zasad związanych z raportowaniem wyników pracy czy przeprowadzaniem kontroli. Świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie regulaminu, który będzie w stanie bardzo precyzyjnie określić zakres obowiązków i praw zarówno jednej, jak i drugiej strony stosunku pracy. Oczywiście wszyscy pracownicy świadczący pracę w zdalnym trybie muszą być wcześniej dokładnie poinformowani o regułach związanych z monitorowaniem poszczególnych czynności.