autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

kontener transportowy
Technologie

Kontenery transportowe w czym są i do czego służą?

Kontenery transportowe to elementy transportu morskiego służące do przewożenia towarów drobnicowych.

Budowa kontenera

Kontener transportowy to prostopadłościenna skrzynia osiągająca rozmiar małego budynku. Kontener ten ma ściany, podłogę, drzwi oraz dach.
Podstawą konstrukcji kontenera są słupki narożne, a ramę tworzą belki nośne oraz dźwigary poprzecze. Podłoga musi być wytrzymała, aby układarka z towarem swobodnie mogła po niej jeździć. Wewnątrz kontenera na ścianach i podłodze zamieszczone są uchwyty do mocowania ładunku.
Najtrwalszą częścią kontenera są słupki narożne z dolnymi oraz górnymi narożami zaczepowymi o mocowaniach, dzięki którym kontenery można przenosić.
Podwójne drzwi w jakie wyposażony jest kontener zamontowane są na zawiasach, które przyspawane są do narożnych słupków. Drzwi te są wodoszczelne i zamyka się je na 2 – 4 zamki, które mają otwory na kłódki i plomby. Kontener przykryty jest dachem, na którym nie powinno się niczego stawiać.

Stan techniczny kontenera transportowego

Transporter do przewoźnika dotrzeć powinien czysty, suchy i sprawny. Przewoźnik musi sprawdzić, czy kontener spełnia wszystkie wymogi. Podczas sprawdzania kontenera należy upewnić się, czy:
– kontener jest czysty, suchy i wolny od zapachów,
– nie posiada dziur w dachu,
– drzwi dobrze się zamykają i są szczelne,
– pręty zabezpieczające kontener są w dobrym stanie,
– kontener posiada miejsca na plomby,
– podłoga transportera nie jest popękana.
Sprawdzenie tych elementów pozwoli uniknąć problemów w późniejszym etapie transportu.

Jak dbać o kontener transportowy?

W nowych modelach kontenerów zastosowanych jest wiele rozwiązań, które zwiększają ich odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Trzeba chronić kontenery przed usterkami oraz awariami, a najlepszym sposobem na to jest regularne serwisowanie ich.
Kontenery bardzo dużo czasu spędzają na wodach mórz i oceanów. Słona woda i uszkodzenia mechaniczne, które powstają podczas załadunku i rozładunku przyczyniają się do usterek kontenerów.
Największym wrogiem kontenerów jest korozja, która powstaje podczas regularnej eksploatacji. Lakiery oraz powłoki antykorozyjne nie chronią kontenera w pełni i te najczęściej rdzewieją od spodu i na rogach, na których lakier łatwo oderwać, podczas wykonywania manewrów dźwigami.
Aby zadbać o nienaganny stan kontenera, należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić jego serwisowanie w specjalistycznym serwisie. Regularne serwisowanie przedłuża żywotność kontenera nawet o 15 lat oraz zmniejszy koszty zakupu nowych kontenerów.