autosezam.pl

autosezam.pl – motoryzacja, mechanika

auto sprowadzone z zagranicy
Technologie

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z zagranicy?

Zakup auta sprowadzanego z zagranicy to nierzadka praktyka wśród polskich kierowców. Problematyczna może być jednak kwestia ubezpieczenia pojazdu, gdyż trzeba będzie dopełnić kilku niezbędnych formalności. Jak ubezpieczyć samochód z zagranicy?

Formalności przed i po przekroczeniu granicy

Jeśli samochód, który sprowadzamy z zagranicy, posiada ważną polisę OC, honorowaną w kraju, to możemy spokojnie poruszać się po polskich drogach. Inaczej jest w przypadku, gdy polisa nie jest honorowana w Polsce- wtedy też zachodzi konieczność wykupienia OC krótkoterminowego, które można nabyć wraz z tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi. Po przekroczeniu granicy będziemy musieli nie tylko zarejestrować samochód w urzędzie, ale również wykupić całoroczne ubezpieczenie. Polisa krótkoterminowa zwykle ważna jest maksymalnie 30 dni, zatem warto pospieszyć się z dopełnianiem wszelkich formalności.

Ubezpieczenie przy zakupie samochodu od pośrednika

Auto z zagranicy możemy też sprowidzać przez pośrednika. Wtedy będziemy mieli nieco mniej formalności do dopełnienia, gdyż część z nich bierze na siebie osoba pośrednicząca. W tym przypadku kwestia ubezpieczenia auta wygląda bardzo podobnie. Pośrednik, wraz z tablicami wywozowymi, wykupuje krótkoterminowe OC. Następnie przekazuje nam odpowiednie dokumenty, zazwyczaj już przetłumaczone. Obowiązek związany z zarejestrowaniem samochodu spoczywa na nas- musimy osobiście udać się do urzędu, a także przedłużyć OC. Warto pamiętać, że polisa krótkoterminowa nie ulega automatycznemu przedłużeniu, dlatego tym bardziej pilnujmy terminów- za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC grożą surowe kary finansowe. Zdarzają się też sytuacje, w których pośrednik sprzedaje samochód bez ważnego OC. Wtedy też musimy wykupić polisę najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu. Wcześniej możemy zakupić też OC krótkoterminowe, jeśli zamierzamy poruszać się samochodem po polskich drogach.

OC komisowe- na co warto zwrócić uwagę?

Samochód z zagranicy może podlegać tak zwanemu OC komisowemu. Najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku samochodu z zagranicy sprowadzanego przez pośrednika. Z polisy możemy korzystać aż do czasu wygaśnięcia umowy, jednak ubezpieczyciel może ponownie przeliczyć składkę, przez co zapłacimy więcej. Warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym jak najszybciej, gdyż komisy zwykle uiszczają symboliczną opłatę, natomiast znacznie większe opłaty są nakładane na nowego właściciela. Pamiętajmy, że ubezpieczenie auta z zagranicy nie musi być drogie- wystarczy tylko odpowiednio dopasować ofertę do swoich potrzeb.